Haberler

Zamanın Ötesinde: Kraliçe'nin Gardrobu 

Tektaş Saatçilik, 17 Eylül – 15 Ekim 2014 tarihleri arasında İstanbul 74’te düzenlenecek ZAMANIN ÖTESİNDE: KRALİÇE’NİN GARDROBU başlıklı sergiyi sunmaktan mutluluk duyar. “Mayıs Kraliçesi” adıyla tarihe geçen son İtalya Kraliçesi Marie Josè de Savoie’un tören ve gece kıyafetlerinden bir seçki ve döneme ait eşya ve fotoğraflardan oluşan sergi, Fondazione Umberto II e Maria Jose di Savoia tarafından Kraliçe Marie Josè’nin kızı Prenses Gabriella de Savoie himayesinde gerçekleştiriliyor.

Belçika Kraliyet ailesine mensup Marie Josè (1906-2001) sanat ve müzik dolu bir atmosferde yetişti. 1930 yılında İtalya Veliaht Prensi Umberto ile evlendi ve Belçika Kraliyet ailesinin daha liberal dünyasına hiç benzemeyen, şatafatlı ama katı kuralları olan bir ortama uyum sağlamak zorunda kaldı.

Prens, yeni eşine İtalyan haute-couture atölyelerinde üretilen ve benzersiz bir ustalık sergileyen tören ve gece kıyafetleri hediye etti. Marie Josè güzelliği ve seçimlerinde gösterdiği zevkle 1930’ların zarafet sembolü haline geldi.